1 Senede Avrupa Birliği (Malta) Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Malta hem Avrupa’da hem de dünyada gezdiğim ülkeler arasında en güzeller listesinde en başlara çıkabilecek potansiyele sahip. Özellikle turkuaz rengindeki Blue Lagoon’a yeniden girebilmenin hayali içindeyim. Sırf buraya özgürce gidebilmek için bile insan Avrupa vatandaşlığı sahibi olmak ister. Malta’ya gidince Osmanlı neden burayı bu kadar almak istemiş anladım desem abartmış sayılmam.

Malta'da gezilecek Yerler Comino Adası Blue Lagoon 12

Malta’nın coğrafi ve tarihi güzelliklerini yanında İngilizce okulları ile de Türkiye ve birçok ülkeden öğrencileri de cezbeden bir destinasyon. Bunun yanında ülkenin muhteşem iklimi, düşük suç oranları da insanı çeken yanları.

neden-malta-vatandasligi

Avrupa Vatandaşlığı Almanın En Cazip Olduğu Ülke: Malta

Malta’nın son yıllarda bir diğer çekici yanı ise yatırımcılara sunduğu Avrupa Birliği vatandaşlığı. Bu konuda Türkiye’deki en yetkin hukuk bürolarından olan Hardal Law Firm Kurucu Ortağı Şekip Hardal benimle önemli bilgiler paylaştı. İşte bu kapsamda edindiğim bilgiler:

AB Komisyonu ile yapılan müzakereler sonucunda, Malta Bireysel Yatırımcı Programı” AB kabülü alan Avrupa’da tek vatandaşlık programı oldu.

Malta IIP (Kişisel Yatırımcı Programı) (Yatırımcılara Avrupa Vatandaşlığı)

Malta Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Fonuna 650,000 Euro’luk Katkı

Malta Ulusal Kalkınma ve Sosyal Fonu’na €650.000 tutarında geri alınamaz bir katkıda bulunup ona ek olarak aşağıdaki şartlardan birini de yerine getirmeniz gerekiyor.

 • Gayrimenkul Edinme (Oturum amaçlı)

En az 350,000 Euro değerinde satınalma YA DA
En az yıllık 16,000 Euro tutarında kira sözleşmesi

 •  Hükümet Tahvillerine 150,000 Euroluk Yatırım

Malta Vatandaşlık ( Avrupa Vatandaşlığı ) Başvurusu İçin Gereken Şartlar

 • Asıl başvuru sahibi en az 18 yaşında olmalı. Başvuruya dahil edilebilecek kişiler:
  – Eş
  – 18 yaş altı çocuklar
  – Asıl başvuru sahibine bağımlılığı devam eden, evlenmemiş
  18 – 26 yaş arası çocuklar
  – Asıl başvuru sahibine bağımlılığı devam eden 55 yaş üzeri
  anne – babalar

Global Sağlık Sigortası: €50,000 / kişi başı kapsamlı

Başvurular sadece Ayrıcalıklı Servis Sağlayıcı firma ve yetkilendirilmiş acentalar üzerinden yapılabilir.

Malta IIP Vatandaşlık Başvurusu Katkı Payı ve Ücretler

malta-vatandaslik-basvurusu-ucretleri avrupa vatandaşlığı avrupa birliği vatandaşlığı

Malta IIP Vatandaşlık Başvuru Süreci

Süreç başladıktan sonra vatandaşlık kazanmanız yaklaşık 1 yıl gibi bir sürede gerçekleşiyor.

malta-iip-vatandaslik-basvurusu-sureci avrupa vatandaşlığı

Malta Vatandaşı Olabilmek İçin Malta’da Oturmak Gerekiyor mu?

AB müzakereleri sonucunda vatandaşlık öncesinde 12 aylık oturum zorunluluğu gerektiği karara bağlanmış. Ancak bu oturum fiziki oturum anlamına gelmiyor.

Malta ile oturum bağı aşağıdaki şekillerde oluşturulabiliyor:

Zorunlu
– Malta’da geçirilen süre
– Oturum amaçlı gayrimenkul
– Oturum kartı

Tercihe bağlı
– Kişisel
– Ticari
– Sosyal
– Yaşama
– Bağışseverlik

Başvuru sahipleri Malta Hükümeti’ne oturum bağını nasıl oluşturacaklarını bir niyet mektubu ile beyan ediyorlar.

Yurtdışı Vatandaşlık ve Oturum İmkanları İle İlgili Diğer Yazılarım:

Bu yazıda Beylikdüzü’nde lüks bir daire fiyatına Karayipler’den ev alıp nasıl 130’a yakın ülkede geçerli bir pasaport sahibi olacağınız anlattım.

Bu yazıda ise Avrupa Birliği’nde yatırım ile oturum veren ülkeler hakkında bilgiler bulabilirsiniz. Oturum aldığınızda o ülke pasaportunuz olmasa da onların vizesiz gittiği ülkelere siz de vizesiz seyahat edebiliyorsunuz. Belli bir süre sonra da vatandaşlık için başvuru hakkınız doğuyor. Ayrıca oturum sayesinde o ülkelerde iş bile kurabiliyorsunuz.

Peki, Malta Nasıl Bir Yer?

Param var, Malta vatandaşlığı alabilirim ama Malta nasıl bir ülke diyenler için ülkeye dair gezi yazılarımı aşağıda bulabilirsiniz.

 


Umarım bu yazıyı beğenmişsinizdir. FACEBOOK ve INSTAGRAM hesaplarımı takip ederek  yeni seyahat ve yazılarımdan haberdar olabilirsiniz. Tatil fırsatlarını ilk siz öğrenebilirsiniz.

Article written by Osman Kurt

Önce Galatasaray Lisesi sonrasında Galatasaray Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Askerlik molası sonrasında Fransız Dışişleri Bakanlığı’nın Eyfel Başarı Bursu ile IAE de Nice’de Pazar Araştırması Yüksek Lisansı yaptı. Fransa’dan döndükten sonra Bloomberg Businessweek’te başladığı iş hayatına Türk Telekom ve BCM Ajans gibi şirketlerde devam etti. İş hayatında başladığı gezme serüvenine sonrasında blog vesilesiyle daha da devam etti. 30’un üzerinde ülke 60’ın üzerinde şehri gezip, bu sürede birçok da otomobil test etme fırsatı buldu. Çok Gezen Adam dışında gezi yazıları The Gate ve Urbanista gibi dergilerde yayınlanıyor. Dijital pazarlama üzerine de Digitalage dergisinde köşe yazıları yayınlanıyor. Ekonomi Gazetecileri Derneği, Bilişim Muhabirleri Derneği ve Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği Üyesi. Ayrıca 2015 ve 2016 yıllarında TRT Geleceğin İletişimcileri Yarışması jüri üyesi. Halen kurumsal iletişim ve dijital medya yöneticisi olarak çalışan Osman Kurt Fransızca ve İngilizce biliyor.

Bu Yazıya 2 Kişi Yorum Yaptı. Sen Niye Hala Bekliyorsun?
 1. ipek Reply

  Bu şartlar zengin insanlar için geçerli…? istenilen katkı miktarları ev fiyatları, maşallah yani…? Başlık çok kolaymış diğer ülkelerden farklıymış gibi bir algı yaratmıştı…. saçma… o kadar birikimim olsa neden başka bir ülkede yaşayayım ki…?

 2. Pingback: Avrupa'da Oturumla Vizesiz Seyahat Rehberi | cokgezenadam.com

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: