Gerçek Bir 4 Yapraklı Yonca Hikayesi

Bugün kargocu kapıyı çaldı ve bana çok anlamlı bir hediye paketi getirdi. Evet 4 yapraklı yonca idi bu gelen. Bu benim en güzel gezgin hediyemdi. Bir süredir pek de yolunda gitmeyen şansım bakalım açılacak mıydı bu hediye ile? Bunun cevabını hemen vermeyeceğim. Bunun için yazının sonuna kadar okumanız gerekecek :))))

Gezginler arasındaki dayanışma gerçekten beni çok şaşırtıyor. Blog yazmaya ilk başladığımda beni hiç tanımamasına rağmen Hadigez.com bloğunun sahibi Fatih Kibar Facebook’tan benimle iletişime geçti. Konuşmamız esnasında benim SEO (Google’un seveceği türden yazı yazma sanatı dersek anlaşılır sanırım) bilmediğimi öğrenince bana SEO’ya uygun yazı yazmayı öğretmişti. Bugün bloğum bu kadar ziyaretçi sayılarına ulaştıysa o gün onun verdiği desteğin faydasını göz ardı edemem.

Sonrasında gel zaman git zaman birçok geziye çıktım ve bu gezilerde birbirlerinden ilginç ve güzel gezgin arkadaşlarla tanıştım. Açıkçası en sevdiğim şeylerden biridir tanımadığım insanlarla bir yerlere gidip yolsa tanımak o insanları. Gerçekten de insan insanı yolda tanırmış.

Emekli Maaşı ile Dünyayı Geziyorlar

Son olarak da Jolly Tur Blogger Kulübü ile Kaz Dağları’nda gerçekleştirdiğimiz gezide tanıştığımız gezgin ablalarımız Ayşe Aktepe ve Nuran Pek (Biz ona kısaca Nunu diyoruz:) ) birbirinden ilginç hikayeleri ile bizleri kırıp geçirdiler. Bavulumnerede bloğunun sahibi bu 2 müthiş gezgin emekli maaşı ile dünyanın gezilebilir olduğunu göstermeye çalışıyoruz diyorlardı. Bloglarıına girip baktığımda gezdikleri yerleri görünce insanın imrenmemesi elde değil. (Haset değil yanlış anlamayın sakın :)) Hepsi zor ve uzak destinasyonlar. Birçok gezdikleri yeri de daha bloglarına koyamamışlar.

Uzak Doğu’da yaptıkları bir gezide karşılarına çıkan 4 yapraklı yonca onların hayatına şans getirmiş ve saolsunlar bizi de çok sevince hepimize de bu yoncalardan gönderme sözü verdiler. Bugün itibari ile de benim yoncam elime ulaştı hem de 4 yapraklısından.

4 Yapraklı Yonca Hikayesi

Bu yoncanın bu denli özel olmasının nedeni zor bulunmasından kaynaklanıyor. Doğada çoğunlukla 3 yapraklı yoncalara rastlanıyor. Her 160 bin yoncadan sadece 1’inin 4 yapraklı yonca olduğu söyleniyor. Onu bulmak biraz şans gerektiriyor anlayacağınız. Hatta logosu 4 yapraklı yonca olan Garanti Bankası’nın da bulana ödül verdiği söyleniyordu bir zamanlar 🙂

Ayrıca Hıristiyan inancında Hz. Havva’nın cennette elinde 4 yapraklı yonca ile dolaştığına inanılıyor. 4 yapraklı yonca inancının Galler bölgesinde yaşayan Keltlere kadar gittiğine dair görüşler var.

4 Yapraklı Yonca Anlamı

Bu arada her 4 yaprağın da ayrı ayrı anlamı olduğuna inanılıyor: Umut, İnanç, Aşk ve Şans

Birçok Hollywood yıldızı bile aşkı ve şansı 4 yapraklı yonca figürlü küpe, kolye ve dövmelerde arıyor. Türkiye’de de birçok insan Google’da 4 yapraklı yonca dövmesi diye aradığına göre sanırım şanşa ihtiyacı olan çok.

Hikayenin sonuna gelecek olursak bu sene benim için de iyi başlasa da pek de güzel sonlanmadı. Bir dönemdir yeni bir iş arayan biri olarak yonca elime geçtikten yarım saat sonra bir iş görüşmesine çağrılmam güzel bir tesadüf oldu. Açıkçası ben genelde bu tür inanışlara bel bağlayan biri değilim ama pozitif düşünmekten ne çıkar değil mi? Umarım gezgin arkadaşlarımın hediyesi 4 yapraklı yonca hem bana şans ve aşk, hem de şu sıralar çok kötü günler geçiren ülkeme huzur ve mutluluk getirir.


Umarım bu yazıyı beğenmişsinizdir. FACEBOOK ve INSTAGRAM hesaplarımı takip ederek  yeni seyahat ve yazılarımdan haberdar olabilirsiniz. Tatil fırsatlarını ilk siz öğrenebilirsiniz.

Article written by Osman Kurt

Önce Galatasaray Lisesi sonrasında Galatasaray Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Askerlik molası sonrasında Fransız Dışişleri Bakanlığı’nın Eyfel Başarı Bursu ile IAE de Nice’de Pazar Araştırması Yüksek Lisansı yaptı. Fransa’dan döndükten sonra Bloomberg Businessweek’te başladığı iş hayatına Türk Telekom ve BCM Ajans gibi şirketlerde devam etti. İş hayatında başladığı gezme serüvenine sonrasında blog vesilesiyle daha da devam etti. 30’un üzerinde ülke 60’ın üzerinde şehri gezip, bu sürede birçok da otomobil test etme fırsatı buldu. Çok Gezen Adam dışında gezi yazıları The Gate ve Urbanista gibi dergilerde yayınlanıyor. Dijital pazarlama üzerine de Digitalage dergisinde köşe yazıları yayınlanıyor. Ekonomi Gazetecileri Derneği, Bilişim Muhabirleri Derneği ve Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği Üyesi. Ayrıca 2015 ve 2016 yıllarında TRT Geleceğin İletişimcileri Yarışması jüri üyesi. Halen kurumsal iletişim ve dijital medya yöneticisi olarak çalışan Osman Kurt Fransızca ve İngilizce biliyor.

Bu Yazıya 2 Kişi Yorum Yaptı. Sen Niye Hala Bekliyorsun?
  1. gizem Reply

    Hadi inşallah şans getirir Osman’cım, sana şans getirdikten sonra bana kargolar mısın yaprağı 🙂

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: