Havayollarının Açığından Ucuz Uçak Bileti Bulan Site: Skiplagged

Geçtiğimiz günlerde Amerika’da açılan bir dava “gizli şehir biletleme” (hidden city ticketing) diye bir konsepti öğrenmemizi sağladı. Ucuz uçak bileti bulmayı sağlayan sitelerden biri olan Skiplagged.com adlı siteye Amerikalı havayolu şirketi United Airlines ve online turizm acentası Orbitz dava açınca, bir anda bu konsept birçokları tarafından fark edildi.

Skiplagged Nasıl Ucuz Uçak Bileti Buluyor?

Aslında Skiplagged, ucuz uçak bileti arayan havayolu yolcularına havayollarının bir açığından faydalanarak ucuz uçak bileti buluyor. Havayolları uçak bileti fiyatlaması yaparken bazen karlılık adına ilk bakışta çok da mantıklı gelmeyen yöntemler kullanabiliyor. Örneğin Boston’dan San Francisco’ya uçacaksınız, bileti direk bu şekilde almak çok mantıklı gözükebilir. Ancak Boston’dan Seattle’a San Francisco aktarmalı bir bilet ilk biletten çok daha ucuz olabiliyor. Bu yüzden ikinci bileti daha ucuza alıp ikinci uçuşu gerçekleştirmiyorsunuz. İşte bu yönteme “gizli şehir biletleme” deniyor. Çünkü bileti aldığınız havayolu sizi Boston’dan Seattle’a uçacak sanırken siz aslında San Francisco’da yolculuğunuza son veriyorsunuz. İşte Skiplagged size bu tür biletler buluyor.

Bu tür filmler sadece Amerika’da olur dediğinizi duyar gibiyim. Ancak emin olun sadece Amerika’da değil Türkiye’de oluyor. Geçtiğimiz aylarda çok sık seyahat eden gazeteci arkadaşlarımdan Kemalettin Bulamacı Türk Hava Yolları’nın (THY) böyle bir biletini yakalamış ve Twitter’dan benimle de paylaşmıştı. THY’nin web sitesinden İstanbul’dan Sao Paolo’ya direkt uçuş bakanlar 940 Euro’ya bilet bulurken, Roma üzerinden İstanbul aktarmalı Sao Paolo’ya bilet bakan biri ise 618 Euro’ya ucuz uçak bileti bulabiliyor.

ucuz uçak bileti thy istanbul sao paolo direkt

İstanbul’dan Sao Paolo’ya THY sitesinden direk uçuş bileti 940 Euro

ucuz uçak bileti thy roma istanbul sao paolo

Aynı tarihte Roma’dan İstanbul aktarmalı Sao Paolo uçuş bileti THY sitesinde (940 Euro yerine) 618 Euro

Bu Saçma Durum Nasıl Oluşuyor?

Havayolları uçak biletlerini fiyatlarken direkt uçuşları genellikle daha pahalı fiyatlamaya çalışıyor. Zira bu biletler potansiyel business bilet olarak görülüyor. İş için seyahat edenler genellikle aktarmalı uçuşlardan kaçıyor. Doğal olarak bu biletler potansiyel alıcı düşünülerek daha pahalı fiyatlanıyor. Doğal olarak bazı şehirleri önemli hub olarak kullanan havayolları bu mantık nedeniyle bu hublardan aktarma yaparken bilet fiyatlarında bu tür dengesizlikler yaşanabiliyor.

Hava Yolları Skiplagged’e Sadece Ucuz Uçak Bileti Buluyor Diye mi Kızıyor?

Aslında havayolları için Skiplagged’in bulduğu ucuz uçak biletleri ciddi bir gelir kaybına neden oluyor. Bu hem pahalı biletlerin satılmasına engel olduğu gibi, havayollarının yolculuğa devam etmeyi düşünmeyen yolcular için uçağı bekletmesine neden oluyor. Hal böyle olunca uçakların rötar yapmasına ve bu rötarlardan dolayı cezai yaptırımlara maruz kalmasına neden oluyor.

Hava Yolları Bu Ucuz Uçak Bileti Yönteminin Önüne Nasıl Geçmeyi Düşünüyor?

Delta_Skymiles_membership_cardHavayolları ucuz uçak bileti uygulaması Skiplagged’e kayıplarını karşılaması için dava açmış durumda. Ancak bu seyahatseverleri engellemeye yetecek bir önlem değil. Amerika’da bazı havayolları bu şekilde birkaç defa seyahat eden mil kartı müşterilerinin hesaplarını kapatarak onları engellemeyi hedefliyor. Malum sık uçan mil müşterileri kazandıkları milleri kaybetmekten pek hoşlanmıyor. Ancak mil programlarını sıkça kullanmayan havayolu yolcuları için bu yöntem ucuz uçak bileti almak için havayollarını kandırmanın önüne geçemeyecek. Üstelik sadık müşterilerini cezalandırırken sadık olmayanları cezalandırmamış olacaklar. Uzun vadede bu da havayolları için en değerli müşterilerini kaybetmeye neden olacak. Açıkçası mil programı üyeliğimi iptal eden havayolundan bir daha uçak bileti alır mıyım? Mecbur kalmadığım sürece hayır. 🙂

Article written by Osman Kurt

Önce Galatasaray Lisesi sonrasında Galatasaray Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Askerlik molası sonrasında Fransız Dışişleri Bakanlığı’nın Eyfel Başarı Bursu ile IAE de Nice’de Pazar Araştırması Yüksek Lisansı yaptı. Fransa’dan döndükten sonra Bloomberg Businessweek’te başladığı iş hayatına Türk Telekom ve BCM Ajans gibi şirketlerde devam etti. İş hayatında başladığı gezme serüvenine sonrasında blog vesilesiyle daha da devam etti. 30’un üzerinde ülke 60’ın üzerinde şehri gezip, bu sürede birçok da otomobil test etme fırsatı buldu. Çok Gezen Adam dışında gezi yazıları The Gate ve Urbanista gibi dergilerde yayınlanıyor. Dijital pazarlama üzerine de Digitalage dergisinde köşe yazıları yayınlanıyor. Ekonomi Gazetecileri Derneği, Bilişim Muhabirleri Derneği ve Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği Üyesi. Ayrıca 2015 ve 2016 yıllarında TRT Geleceğin İletişimcileri Yarışması jüri üyesi. Halen kurumsal iletişim ve dijital medya yöneticisi olarak çalışan Osman Kurt Fransızca ve İngilizce biliyor.

Bu Yazıya 10 Kişi Yorum Yaptı. Sen Niye Hala Bekliyorsun?
 1. emrah Reply

  Sankı daha cok usa ıcı ucuslar ıcın gıbı geldı bana bıkac farklı rota denedım ucus cıkmadı hıc neye elımızı attıysak kuruyo :))

  • Osman Kurt Reply

   USA’da haha iyi çalışır. Ancak Frankfurt, Amsterdam, Londra, Münih, Paris, Roma, Dubai gibi büyük aktarma hublarına da bilet bakarsanız bence bu hatlarda da uygun biletler bulunabilir. Yoksa daha küçük ya da aktarma sayılarının az olduğu hatlarda bu sistem istediğiniz sonuçları vermeyebilir.

 2. Mehmet Decan Reply

  Çok iyiymiş, Türkiye’de uygun ve ucuz uçak bileti bulmak konusunda https://www.kolayyolculuk.com/ fena iş çıkarmıyor

 3. Pingback: Ucuz Uçak Bileti Nasıl Bulunur? | cokgezenadam.comGezi ve Otomobil Deneyimleri | cokgezenadam.com

 4. Fırat Köseoğlu Reply

  Yalnız şöyle önemli bir nokta var (yanlışım varsa düzeltin):
  Böyle bir uçuş yapacaksanız check-inde bagaj vermemeniz lazım. Zira bagajınız şut altında diğer uçağa aktarılacaktır. Ancak el bagajı ile seyahat ediyorsanız yapılabilir bir yöntem gibi.

 5. Özlem Reply

  Bir başka başarılı site de ben paylaşayım: esky Fırsatlar sayfasından istediğiniz güzergahları seçip tüm promosyonlu uçak biletlerini tek ekranda görebiliyorsunuz. Veyahut kendiniz arama yaparak karşılaştırıp en uygun bileti alabiliyorsunuz.

 6. en uygun uçak bileti Reply

  Uçak bileti bulmak ve sorgulamak için değişik bir sistem. Teşekkür ederiz.

 7. Serdar Reply

  Güzel bir sistem yapılmış. Ucuz bilet bulmak artık eskisi kadar zor bir işlem değil böyle web siteleri sayesinde

 8. Muret Reply

  Ulkeler arasi aktarmalarda sorun olmazmi

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: