İstanbul’a En Yakın Yunan Adası: Thassos (Taşoz) Gezi Rehberi

Son yıllarda Yunanistan ve özellikle de Yunan adaları turları giderek giderek revaçta. Özellikle de bu yıl bazı köşe yazarlarının da Yunan adaları tatillerini kaleme almaları Yunan adaları turlarını patlattı. Bu yıl Yunan Adaları’na tatile gidenler Yunanlılardan daha çok Türklerle karşılaştı. Benim son Taşoz (Thassos) Adası tatilimde olduğu gibi. Neredeyse adada yer gök 34 plaka ile doluydu.

Vizesiz Yunan Adaları Gemi Turları

Yunan Adaları turlarının bu denli artmasında geçtiğimiz yıllarda gündeme gelen vizesiz Yunan adaları gemi turlarının payı da yadsınamaz. Cruise gemileri ile Yunan adası turları alanlar vize gerekmeden buraları ziyaret edebiliyordu.

Kapıda Yunanistan Vizesi

Bunun yanında Türk turistlerin ekonomiye sapladığı faydayı gören Yunanistan, Türk turistlerin Schengen (Şengen) çilesini hafifletmek için başka çareler de buldu. Yunanistan Hükumeti Bodrum, Dikili, Foça, Marmaris, Fethiye, Ayvalık, Çeşme, Kuşadası ve Kaş’taki seyahat acenteleri Rodos, Meis, Kos (İstanköy), Sakız, Samos (Sisam), Midilli Adalarına seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarına ve Türkiye’de ikamet hakkı olan Rus ve Ukrayna vatandaşlarına kapıda vize verilmesi için yetkilendirildi. Ancak bu kolaylık sadece özellikle ülkemizde yüksek tatil sezonu diyebileceğimiz 1 Haziran-30 Ekim 2016 tarihleri arasındaki  dönemler arasında uygulanıyor.

İstanbul’a Yakın Yunan Adaları: En Yakını Taşoz (Thassos) Adası

Yunan Adaları Thasos Taşoz manzaralı katedral 6

Ancak benim gibi İstanbul’da oturuyorsanız ve Yunan adaları turuna çıkmak istiyorsanız İstanbul’a en yakın Yunan Adası Taşoz. Nam-ı değer Thassos Adası. Bundan birkaç yıl önce sevgili dostum Eren Güler’in bloğum için yazdığı ve hala okunma rekorları kıran yazısı (Burnumuzun Dibindeki Cennet Ada: Thassos Adası) sonrasında ben de bu yaz bu adaya gitmeye karar verdim.

Sabah saat 10 gibi Florya’dan yola koyulduk. Florya’dan E-5’ten İpsala sınır kapısına doğru yola koyulduk. Bu sınır kapısı bayram dönemlerinde ciddi kuyruklara gebe. Bu yüzden biz tatile 3 gün geç gitme kararı alarak sınırı oldukça hızlı geçtik. İpsala Sınır Kapısı’na kadar 267 km’lik bir yol izliyorsunuz. Sınırdan sonra direk otobandan Keramoti yol ayrımına kadar otobanda seyrediyorsunuz. Keramoti yol ayrımı İskeçe (Xanthi)’den biraz sonra karşınıza çıkacak. Kavala’dan da feribotlar var ama Keramoti Thasos’a en yakın liman. Buradan yarım saatte ulaştığınız adaya Kavala’dan ulaşmanız çok daha uzun sürüyor.

Yunanistan Sınırı İçin Gerekli Evraklar

Schengen Vizesi: İpsala sınır kapısında vize alamıyorsunuz. Önceden vize işlemlerinizi yapmanızda fayda var.

Uluslararası Ehliyet: Bu sene (2016) yenilenen ehliyetler artık uluslararası geçerliliğe sahipler. Bu ehliyetler ile Yunanistan’a sorunsuz girebiliyorsunuz. Ben 2 defa girdim içiniz rahat olsun. Bu ehliyet nasıl alınır merak edenler Yeni Ehliyet Gerçekten de Yunanistan’da Geçerli mi? yazımı okuyabilir.

Yeşil Sigorta: Aracınızı yurtdışında geçerli olan trafik sigortası yani yeşil sigorta yaptırmanız gerekiyor. Bunun en ucuzu 15 günlük ve 65 Euro’dan başlıyor.

Yeşil Sigorta Fiyatları

Ancak bu sigortayı Bulgaristan’dan çok daha ucuza yaptıran sigorta şirketleri de var. Son seyahatimde ben Çorlu’da bir sigortacıya 3 aylığını 80 Euro’ya yaptırdım. Sınırda da sorun yaşamadan geçtim.

Tüm bu evraklarınız tamam ise sınırı sorun yaşamadan geçiyorsunuz. Yunan polisi zaten Türk turistlere alışkın. Nerede kalacaksınız, neden geliyorsunuz sormuyor bile.

Yunan adaları Thassos Taşoz feribot 1

Yaklaşık 6 saatlik bir yolculuk sonrasında Keramoti’ye ulaştık. Buradan da feribotla Thassos Adası’na geldik. Feribot araç artı ekstra bir yolcu ile 27 Euro’ya geliyor.

Thassos Adası’nda Nerede Kaldık? Thassos Otelleri

Feribot ile adaya yaklaştığınızda sizi çok güzel bir manzara karşılıyor. Taşoz Adası çam ormanlarının hüküm sürdüğü bir cennet sanki. Diğer Yunan Adaları’nı gezenler bilir, genelde Yunan adaları bu kadar ağaçların yoğun olduğu yerler değildir. Feribot sizi adanın Limenas olarak adlandırılan bölgesine bırakıyor.  Adanın tüm çevresini dolandığınızda yaklaşık 100 km tutuyor.

Laskarina Rooms

Yunan adaları Thassos Taşoz Otelleri Laskarina Rooms 1Yunan adaları Thassos Taşoz Otelleri Laskarina Rooms 4

Biz Taşoz’a Yunan Adaları turları ile gelmediğimiz için gece eğlencesinin olduğu yer diye adanın en güneyi olan Limeneria’da kaldık. Burası Limenas’tan yaklaşık 39 km tutuyor. Ben Laskarina Rooms adlı bir apartta kaldım. Burasının geceliğini Booking’den 25 Euro’ya buldum. (oda fiyatı) Hem de Ramazan Bayramı döneminde. Açıkçası çok kötü bir yer bekliyordum ama harika manzarası, tertemiz bir oda ve harika bir ev sahibi bizi bekliyordu. Laskarina Teyze Yunanca dışında hiçbir dil bilmiyor, genelde telefonda kızı sizinle iletişimi sağlıyor. Laskarina Teyze ile de bir şekilde anlaşıyorsunuz. Her geldiğinizde size bir Türk kahvesi hazırlıyor. Giderken bir daha evlenin gelin, yolda dinlene dinlene gidin samimiyetini kuruyor sizinle 🙂 Kendisi sürekli orada yaşıyor torunları ile.

Haus of Dusseldorf

Yunan adaları Thassos Taşoz Otelleri potos haus of dusseldorf 1

Arkadaşım ise burada Potos (Limenaria’dan 5 km uzaklıkta) Haus of Dusseldorf adlı bir pansiyonda kaldı. Onun 4 gecelik oda fiyatı ise 128 Euro idi. Burası da oldukça temiz ve düzgün bir yer idi.

Bu iki oteli de sizlere gözüm kapalı tavsiye ederim. Ancak bölge en güzel plaj ve görülecek yerlere biraz uzak kalıyor. Taşoz’da kalınacak en mantıklı yer feribotun da yanaştığı Limenas’a yakın bir yerde kalmak. Çünkü en güzel plajlar bu yakınlarda. Ben her gün minimum 100 km yol yapıyordum ada içinde yanlış lokasyon tercihimiz yüzünden.

Thassos (Taşoz) Plajları

Yunan Adaları Thasos Taşoz haritası ve Taşoz plajları

Thassos’a gelip de plajlara gitmemek olmaz. Zaten burasının her yeri ayrı güzel bir plaj ve bir seferde hepsini bitirme şansınız yok.

Bu arada Yunanistan’da plajlara gittiğinizde şezlonglardan faydalanmazsanız hepsine ücretsiz girebileceğinizi bilin. Bir plaja gidip şezlongların yanına kendi sandalyenizi ve şemsiyenizi kurduğunuzda kimsenin size birşey deme hakkı yok. Yunanlılar ve çoğu turist de bunu yapıyor.

Aliki Beach

Yunan Adaları Thasos Taşoz plajları Aliki Beach 2

Burası Limenas’tan 42 km uzaklıkta yer alıyor. Ufak çok güzel bir koy. Görünce aşık oluyorsunuz. Ancak gelin görün ki, bayram zamanı çok kalabalıktı. Tüm turlar turistleri muhakkak buraya getiriyor. Tüm şezlonglar restaurantlara ait. Burada şezlonglardan faydalanabilmek için restaurantlardan kişi başı 15 Euro’luk bir şey almanız gerekiyor. Girişte bu parayı alıyorlar. Sonra yemek yiyeceğiniz zaman bunu hesaptan düşüyorlar. Biz çok kalabalık diye burada kalmadan ayrıldık. Ancak daha tenha bir zamanda yeniden gitmek isterim.

Paradise Beach

Yunan Adaları Thasos Taşoz plajları Paradise Beach 4

Aliki Beach’ten Limenas’a doğru 8 km daha yol aldığınızda bu sefer meşhur Paradise Beach’e ulaşıyorsunuz. Bu 8 km’lik yol biraz virajlı ama manzarası çok güzel. Burası için aracınızı ya yukarıda bırakıp paralı araçlarla da aşağı plaja inebilirsiniz ya da kendi aracınızla da aşağı inebilirsiniz.

Yunan Adaları Thasos Taşoz plajları Paradise Beach 10

İniş yolu biraz kötü ama ben Opel Corsa ile sorunsuz şekilde indim. Aşağıda da otopark ücretsiz. Çeşme’deki beachler gibi valeler pusuya yatmış değil. Burada şezlong ve şemsiye fiyatları 3’er Euro ama 2 şezlong bir şemsiyeye 7 Euro veriyorsunuz. Ya da isterseniz plaja havlunuzun üstüne uzanın para mara vermeyin. Burası Aliki’ye göre çok daha büyük bir koy. Oldukça kalabalık. Denizi biz gittiğimizde biraz dalgalı idi.

Burası ile ilgili sevmediğim bir konu ise duşlar paralı. Duş için 50 cent ödemeniz gerekiyor. Üstelik üstünüzde bozuk 50 centiniz yoksa duş olayı yalan olur.

Giola

Yunan Adaları Thasos Taşoz plajları Giola Beach 2

Potos ile Aliki arasında çok kötü bir toprak yoldan indiğinizde sizi çok güzel bir plaj karşılıyor. Buraya da isterseniz ATV’ler sizi belli bir ücret karşılığında indiriyor. Benim vefakar Opel Corsam bu yolu da başarı ile inmeyi başardı 🙂 Burada da otopark ücretsiz. Bu plaja da giriş ücretsiz. Ancak buranın olayı tabi ki de bu plaj değil. Biraz yukarı doğru yürüdüğünüzde sizi doğal kayalıkların içinde oluşmuş bir havuz karşılıyor.

Marble Beach

Thassos Yunanistan 14

Paradise Beach’ten Limenas’a doğru giden yolda yer alan Marble Beach belki de adanın en meşhur plajı. Eren’in cümleleri ile “Adından da anlaşılacağı üzere plaj minicik mermer parçaları ile kaplı. Zamanında bu mermer kalıntılarının buraya dökülmesi ile ortaya çok özel bir plaj çıkmış. Denizin o şahane turkuaz rengini veren de bu mermerler. Plajı gördüğünüzde kendinizi tropikal bir adada zannetmeniz mümkün. Çünkü renkler ve doku bize yakın coğrafyalardan çok farklı. Plajın gerçek üstü bir hali var. Bence kesinlikle gidilmesi, görüşmesi gereken bir yer”. Ancak burasının yolu belki de en kötü yol. Arabasını sevenin pek araba ile gitmemesi öneriliyor. 4 km’lik yolu 20 dk gibi bir sürede alıyorsunuz. Bunun yerine sizi 2 Euro’ya buraya götüren abilerden destek almanızı öneririm. Biz zamansızlıktan dolayı burayı pas geçtik. Bu arada navigasyonda Marble Beach diye aradığınızda çıkmıyor. Bunun için Saliara Beach diye aratmanız gerekiyor.

Golden Beach

Yunan Adaları Thasos Taşoz plajları Golden Beach 2

Limenas’tan yaklaşık 15 km uzaklıkta yer alan bu plaj bizim Thassos’daki favori plajımız oldu. Bu yüzden Taşoz tatilimizde buraya 2 defa gittik. Burada da otopark ücreti yok. Plajlar arasında bence en tenhası idi. Denizi de oldukça güzeldi. Taverna Kyma adlı restaurant’ın önündeki şezlonglar benim favorimdi. Burada şezlonglar ve şemsiyelerden sadece 3 Euroluk bir frappe alarak tüm gün ücretsiz faydalanabiliyorsunuz. Taverna Kyma’nın yemeklerini bir gün denedik ama bizden pek iyi puan alamadı.

Yunan Adaları Thasos Taşoz plajları Golden Beach 1

Bizim gittiklerimizin dışında bir de önerilen ama zamansızlıktan gidemediklerimiz oldu. Onlar da şöyle:

La Skala Beach

Burası Çeşme’deki lüks beach club konseptine daha yakın olan bir yer. Limenas’a oldukça yakın. Sadece 4,2 km uzaklıkta. Müzikli eğlenceli konseptli bir yer diye duydum burayı.

Papalimani Beach Club

Burası Thassos’da karşılaştığım bir arkadaşımın bana tavsiye ettiği ve seyahati boyunca en beğendiği beach club. Burası da da La Skala’nın çok yakınında aynı yol üstünde yer alıyor.

Makrymos

Burası da Limenas’a yakın ve önerilen beach clublardan bir tanesi idi. Maalesef gidip görmek bir sonraki sefere kaldı.

Thassos (Taşoz) Gece Hayatı

Yunan adaları Thassos Taşoz gece hayatı

Taşoz’da gece hayatı bildiğiniz koca bir hiç. Taşoz daha çok çiftlere kafa dinlemek, güzel yemek yemek ve güzel plajlarda yüzmek için önereceğimiz bir destinasyon. Gece hayatı için gelenleri büyük bir hayal kırıklığı bekler. Buranın sözde gece hayatının merkezi Limenaria ve Potos. Potos’da sahil tarafında 4-5 adet müziği birbirine karışan barı gece hayatı olarak tanımlarsanız, Thassos’un gece hayatı var denebilir. 🙂

Bir de Limenaria ile Potos arasındaki yolda bir gece kulübü var. Burasının sahibi öldüğü için 2016 yılında mekan onun yasını tutuyor, yani bu yıl kapalı.

Taşoz’da Nerede Ne Yenir?

Yunan Adaları Thasos Taşoz Potos kahvaltı 1

Yunanistan’ın genelinde maalesef bizim alıştığımız kahvaltı kültürü yok. Bu yüzden bir pastaneye gidip sabah börek ve Yunanlıların soğuk kahvesi ile kahvaltımızı geçiştiriyorduk. Potos’ta sahile doğru inerken bir pastane var. Burada 1 peynirli börek, bir peynirli poğaça bir de frappe 3,6 Euro idi.

Genelde ben öğlenleri pek yemek yememeyi tercih ediyordum. Daha çok su ve frappe ile geçirdim öğlenleri. Ama öğle yemekleri için gittiğiniz plajlardaki restaurantların fiyatı oldukça makul. Şehir içinde fiyat neyse plajdaki restaurantlarda da aynı. Bizdeki gibi beach club’tasın seni neden öpmeyelim mantığı yok burada. Genelde plajlarda bir frappe 3 Euro.

Biz genelde akşam yemekleri için kendimize farklı yerlerde ziyafet çekmeyi tercih ettik.

Elena’nın Yeri

Yunan Adaları Thasos Taşoz panaggia Elena Tavern

Thassos’da Limenas bölgesi yakınlarında oğlak çevirmesi ile meşhur Panaggia’ya gitmemek olmazdı. Buraya erken gitmenizi öneririm yoksa boş masa bulmak pek de kolay olmuyor. Boş masa bulsanız oğlak kalmamış olabiliyor. Buradaki restaurantlar genelde Türk akınına uğruyor. Öyle ki, Elena’nın yerinde menüler Türkçe idi. Hatta Türkçe bilen garson bile var. Üstelik de oğlak çevirme için de helal yazmışlardı.

Oğlak çevirmenin kilosu 27 Euro. Biz kömürde oğlak, kuzu çevirme ile kokoreç söyledik. Yanına da caciki ve salata. Toplam iki kişi tüm yemeklere 32,5 Euro ödedik. Özellikle kömürde kokoreçini çok beğendim. Oğlak çevirmesi de güzel ama bu konuda favorim İskeçe yakınlarındaki Keçili Resturant.

Stelakis Restaurant

Yunan Adaları Thasos Taşoz Stelakis Restaurant 2

Burasını bize ev sahibimin kızı önerdi. Yakın arkadaşlarıymış. Açıkçası Limenaria’da deniz kenarında biraz saklı bir mekan. Bu yüzden yer bulmada sorun yaşamıyorsunuz. Restaurant sahibi oldukça ilgili biri.

Yunan Adaları Thasos Taşoz Stelakis Restaurant 3

Yemekleri de annesi yapıyormuş. Biz kabak kızartma, mantar, ahtapot, kalamar, caciki ve peynir salatası ile balık aldık. 40 Euro hesap ödedik 2 kişi. Özellikle ahtapot ve cacikisi çok başarılı. Son gün ise hamsi yerine barbun söyleyince hesap 52 Euro’yu buldu. Barbunun kilosu biraz pahalıymış 🙂

Taverna Mouraggia

Yunan Adaları Thasos Taşoz Taverna Mouragia 1

Limenaria’nın merkezindeki tavernalardan biri olan Taverna Mouraggia’nın görünümü hoşumuza gitti ve hemen boş bir masaya çöreklendik. Burada caciki, ahtapot, roka salatası, 2 porsiyon hamsi ve kızartma aldık. İçecek olarak da soda. Toplam 2 kişi 39 Euro ödedik. Açıkçası lezzet ve dekorasyonu çok iyiydi. Roka salatası ve ahtapot damak çatlatıyordu. Fiyat ve porsiyonlar da makuldü.

Simi Restaurant

Yunan Adaları Thasos Taşoz Simi Restaurant 1

Burası Limenas’ın en meşhur restaurantı. Biz maalesef burada yemek yiyemedik. Simi Resturant sürekli dolu olduğu için önceden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Mekanın ambiyansı oldukça güzel. Fiyatlar da menüden baktığım kadarıyla diğer restaurantlar ile benzer seviyelerde.

Dodoni Cafe

Yunan Adaları Thasos Taşoz Dodoni cafe 1

Limenas’ta gezerken bir kahve içmek için oturduğumuz sahil kenarındaki Dodoni Cafe ilk bakışta pahalı bir yer gibi duruyor. Ancak frappe için 2,5 Euro ödedik. Ortalamadan bile ucuzdu.

Taşoz (Thassos) Alışveriş

Yunan Adaları Thasos Taşoz Limenas alışveriş 3

Yunan Adaları turları ile Taşoz Adası tatiline gelenler bence alışveriş için de en mantıklı adresi Limenas. Burada özellikle bal almanızı öneririm. Malum Thassos çam ağaçları ile dolu ve buranın çam balı oldukça meşhur. Ben 5 kiloluk balı 20 Euro‘ya aldım. Açıkçası evde yedikten sonra keşke daha fazla alsaymışım dedim.

Hediyelik eşyalar, zeytinyağları, vb ürünler de Limenas çarşıda sizleri bekliyor.

Yunan Adaları Turları İçin Taşoz (Thasos) Tatili Seyahat Tüyoları

Yunan Adaları Thasos Taşoz en iyi manzara

Adanın en güzel manzarası Potos’tan Golden Beach’e doğru giderken 32. km’de yer alıyor. Burada aracınızı kenara çekin ve eşsiz manzaranın tadını çıkartın.

Yunan Adaları Thasos Taşoz en ucuz benzinci Thassos oil 1

Adadaki en ucuz benzinci Potos’tan Aliki Beach’e doğru giderken 3 km sonra karşınıza çıkıyor. Tüm adayı turladım bundan daha ucuz benzinci görmedim. 🙂 Ama istanbul’a dönüşte en ucuz benzinci ise İskeçe çıkışında yer alan Aegean markalı benzin istasyonu.

Yunan Adaları Thasos Taşoz manzaralı katedral 11

Aliki Beach ile Paradise Beach arasında yol üstündeki katedrali de ziyaret etmeyi ihmal etmeyin. Ziyaret ücretsiz. Üstelik katedralin manzarası da efsane.

Ayrıca Thassos yolları oldukça virajlı olduğu için aracınızda yolu bilseniz de bir navigasyon ekranını açık tutmanızı öneririm. Böylece birazdan karşınıza çıkacak virajları önceden öngörme imkanınız olur.

Yunan Adaları Turları İle Thassos’a Gitmeden Bilmeniz Gerekenler?

Yunanistan’da saat kaç?

Yunanistan’da da saatler Türkiye ile aynı. Saatinizle oynamanıza gerek yok.

Thassos (Taşoz) Hava Durumu

Yunan adaları turları ile Taşoz’a gitmeden önce muhakkak hava durumunu kontrol etmeyi unutmayın. Bunun için bu linke bakabilirsiniz.

Yunanistan Para Birimi

Yunanistan’da birçok AB ülkesi gibi Euro kullanıyor. Taşoz bir ada olmasına rağmen adada fiyatlar Türkiye ile kıyasla çoğu zaman daha ucuz. Üstelik fiyatlar Euro olmasına rağmen. Oysaki, Yunan adaları turları ile tatile çıkanlar bilir, genelde adalar ana karadaki şehirlere göre daha pahalı olur. Taşoz, Mikonos ve Santorini gibi adalara göre oldukça ekonomik bir ada.

Yunan Adaları Turları İçin Thassos (Taşoz) Fotoğrafları

Yunan Adaları Thasos Taşoz plajları Aliki Beach 1 Yunan Adaları Thasos Taşoz Limenas alışveriş 2 Yunan Adaları Thasos Taşoz Limenas 3 Yunan Adaları Thasos Taşoz Limenas 2 Yunan Adaları Thasos Taşoz Limenas 1 Yunan Adaları Thasos Taşoz Limenaria 9 Yunan Adaları Thasos Taşoz Limenaria 8 Yunan Adaları Thasos Taşoz Limenaria 7 Yunan Adaları Thasos Taşoz Limenaria 6 Yunan Adaları Thasos Taşoz Limenaria 5 Yunan Adaları Thasos Taşoz Limenaria 4 Yunan Adaları turları Thasos Taşoz Limenaria 3 Yunan Adaları turları Thasos Taşoz Limenaria 2 Yunan Adaları turları Thasos Taşoz Limenaria 1


Umarım bu yazıyı beğenmişsinizdir. FACEBOOK ve INSTAGRAM hesaplarımı takip ederek  yeni seyahat ve yazılarımdan haberdar olabilirsiniz. Tatil fırsatlarını ilk siz öğrenebilirsiniz.

Article written by Osman Kurt

Önce Galatasaray Lisesi sonrasında Galatasaray Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Askerlik molası sonrasında Fransız Dışişleri Bakanlığı’nın Eyfel Başarı Bursu ile IAE de Nice’de Pazar Araştırması Yüksek Lisansı yaptı. Fransa’dan döndükten sonra Bloomberg Businessweek’te başladığı iş hayatına Türk Telekom ve BCM Ajans gibi şirketlerde devam etti. İş hayatında başladığı gezme serüvenine sonrasında blog vesilesiyle daha da devam etti. 30’un üzerinde ülke 60’ın üzerinde şehri gezip, bu sürede birçok da otomobil test etme fırsatı buldu. Çok Gezen Adam dışında gezi yazıları The Gate ve Urbanista gibi dergilerde yayınlanıyor. Dijital pazarlama üzerine de Digitalage dergisinde köşe yazıları yayınlanıyor. Ekonomi Gazetecileri Derneği, Bilişim Muhabirleri Derneği ve Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği Üyesi. Ayrıca 2015 ve 2016 yıllarında TRT Geleceğin İletişimcileri Yarışması jüri üyesi. Halen kurumsal iletişim ve dijital medya yöneticisi olarak çalışan Osman Kurt Fransızca ve İngilizce biliyor.

İlk Yorum Yapma Fırsatını Kaçırdın. Ama Yorum Yapmak İçin Hala Çok Geç Değil:)
%d blogcu bunu beğendi: